کتاب روانشناسی سایکوپتی

راهنمای شناسایی سایکوپتها در روابط اجتماعی و عاطفی

نوشته: دکتر زهره نوری

اگر شما:

با فردی در ارتباط عاطفی هستید که در ابتدا بسیار عاشق پیشه، احساساتی و بیش از اندازه خوب بود اما خیلی زود به فردی عبوس، آسیب رسان، بداخلاق، پرتوقع و بی وفا تبدیل شده.

در ابتدای رابطه فکر میکردید با او یک روح در دو بدن هستید ولی حالا گیج و سردرگم هستید که چه خطایی کردید که او چنین از شما فاصله روانی میگیرد.

با فردی دروغگو، حقه باز و پنهانکار که هرگز راست نمیگوید و درست رفتار نمیکند زندگی میکنید.

بدون اینکه کاری کرده باشید مورد تحقیر، تهدید، بدرفتاری، کنترل، آزار، سوء ظن و تهمت  قرار میگیرید.

همسرتان با همه بدیهایی که در حق شما روا میدارد، گاهی رفتارهایی میکند که شما امیدوار میشوید دارد به خوبی روزهای اول آشنایی برمیگردد.

احساس میکنید بیرحمی خاصی در وی نهفته است و گهگاهی سعی دارد به هر دلیلی به دیگران آسیب وارد کند.

با کسی ارتباط دارید که به خاطر اشتباهاتش احساس پشیمانی ندارد و هرگز عذرخواهی نمیکند.

با آدم خیلی بدی در ارتباط هستید ولی جدا شدن از او به نظرتان سخت و چه بسا محال به نظر میآید.

و در نهایت آن فرد ظاهر فریب است و کاری میکند تا بقیه مردم فکر کنند او بهترین و شایسته ترین همسر دنیا است، در حالیکه اصلاً چنین نیست؟

به احتمال بسیار زیاد با یک سایکوپت مواجه هستید.

برای پی بردن به چرایی رفتار یک سایکوپت خواندن این کتاب به شما توصیه میشود.

سایکوپتی یکی از اختلالات شخصیت است و سایکوپت کسی است که با ظاهری مهربان، بیش از اندازه نمایشی، بهظاهر احساساتی، عاشق پیشه، مراقب، مسئولیت پذیر، منطقی و درستکار به زندگی دیگران وارد میشود و پس از رسیدن به هدف خود که معمولاً سوءاستفاده عاطفی، مالی و اجتماعی است ماهیت واقعی خود که  فردی خودخواه، حق به جانب، آسیب رسان، بیوفا، بی مسئولیت، پنهانکار، دروغگو و حتی در موارد حادتر قاتل است را نشان میدهد. سایکوپتها افرادی هستند که توجهی به درستی و نادرستی ندارند، قانون شکنی میکنند، توانایی همدلی و همدردی با دیگران را ندارند، فاقد بازدارندههای اخلاقی هستند و زندگی و عشقشان سراسر دروغ و نیرنگ است. آنچه این افراد را برای جامعه خطرناک میکند  نقاب عقلانیتی است که بر چهره دارند و این نقاب شناسایی آنها را در ابتدای امر  و چه بسا تا سالیان بسیار زیادی دشوار میکند.

آمارها نشان میدهند اغلب سایکوپتها مذکر هستند و در زنان این پدیده  نادر است اما نایاب نیست. سایکوپتها به زندگی دیگران وارد شده و آنها را فریب داده، زندگی آنها را با چالشهای عاطفی و احیاناً مالی سخت و سنگین مواجه کرده و چنانچه فریبخوردگان هرچه سریعتر از او فاصله نگیرند از آنها رباتهایی بی منطق ومطیع ساخته و با بیرحمی اینکار را با هرکس که برایشان منافعی داشته باشد انجام میدهند. سایکوپتها پشت سر خود دنبالهای از زندگیهای ویران شده،  قلبهای شکسته، انتظارات متلاشی شده و کیف پولهای خالی برجای میگذارند.  سایکوپتها هرگز احساس گناه یا پشیمانی نمیکنند، اهل عذرخواهی نیستند و همیشه و در هر حالتی طلبکارند. این کتاب میتواند برای افرادیکه در چنین روابطی گرفتار آمده اند و گیج و بلاتکلیف هستند که چرا رابطهای چنان عاشقانه به رابطهای چنین سرد و آزاردهنده تبدیل شده است نیز مفید باشد. 

موضوع قابل توجه دیگر در این کتاب این است که بیشتر مطالبی که مطالعه خواهید کرد حول محور سایکوپتها در روابط عاطفی است. علتاین امر آنست که در سایر روابط اجتماعی، وقتی آدم‌ها خوب رفتار نمیکنند معمولاً به‌سرعت از آن موقعیت کنار گذاشته می‌شوند ولی در مورد روابط عاطفی به‌راحتی نمیتوان سایکوپت‌ها را کنار گذاشت. آنها ممکن است پدران، مادران، همسران، فرزندان، سایر اقوام نزدیک و یا حتی خود ما را شامل شوند.

لازم به ذکر است سایکوپتها حتی درمانگران، روانپزشکان، قضات و هرکسی را که اراده کنند فریب می‌دهند؛ لذا بر خود لازم دانستم به‌عنوان یک روانشناس وظیفه تحقیق و تفحص در این زمینه را به عهده گرفته و نتایج مطالعات خود را در قالب کتابی در این زمینه منتشر کنم تا خدمتی هرچند کوچک در امر آگاهیبخشی به جامعه ایرانی انجام داده باشم. 

انگیزه من از نوشتن این کتاب برخورد با مراجعانی بود که در کودکی مورد تعرض افراد نزدیک خانواده قرار گرفته بودندو مراجعان دیگری که شکایت داشتند همسرانشان با محارم خود ارتباطات نامتعارف دارند، همسرانی که دروغگو و پنهانکار هستند و بسیار موارد دیگر که در طول مطالعه این کتاب با آنها آشنا خواهید شد. برخورد با این موارد مرا بر آن داشت تا در زمینه اختلالاتی که گریبانگیر این افراد است به تحقیق و تفحص بپردازم که در نهایت به اختلال شخصیت سایکوپتی رسیدم و نتایج چندین سال مطالعه و تحقیق و تفحص خود را در این کتاب به رشته تحریر درآوردم.

 این کتاب حاصل بیش از چهار سال مطالعه و پژوهش در زمینه شناسایی سایکوپتها و دلایل رفتارهای خانمانسوز آنها بوده و برای نوشتن آن از بهروز ترین کتب و منابع انگلیسی زبان و تجارب شخصی در آموزش و درمان و تدریس در زمینه روانشناسی استفاده شده است. 

علاوه بر خانوادهها و عموم مردم، روانشناسان، مشاوران، قضات، وکلا و  حتی جوانان در آستانه ازدواج و خانوادههای آنان  میتوانند از مطالب این کتاب بهره بسیار ببرند.

در پایان از خوانندههای محترم تقاضا دارم کم و کسریهای این کتاب را بر من ببخشایند چراکه با عدم دسترسی به منابع فارسی و دشواری انطباق منابع انگلیسی زبان با آنچه در کشور ما اتفاق میافند، نوشتن این کتاب که تقریبا اولین کتاب جامع در زمینه سایکوپت شناسی در ایران است، کار سهل و سادهای نبوده و بطور حتم مطالب بسیاری گفته نشده یا برخی مطالب گفته شده در فرهنگ ما مرسوم نباشد. با اینکه سایکوپتی اختلالی است جهان شمول و خاص فرهنگ یا کشور خاصی نیست. در همه جوامع چنین افرادی وجود دارند، با اینحال سعی شده مطالب کتاب تا آنجا که امکان دارد با فرهنگ ما مطابقت  داشته باشد.

از همگی شما تقاضا دارم هرگونه پیشنهاد، انتقاد، تجربه و اطلاعاتی در زمینه سایکوپتها دارید برای اینجانب ایمیل بفرمایید تا در چاپهای بعدی با رعایت حقوق فرستنده، لحاظ شود.

توصیه اکید نویسنده این کتاب اینست که حتماً کتاب را تا آخر بخوانید و عجولانه به کسی برچسب سایکوپتی نزنید! با خواندن یکی دو بخش از کتاب و آگاهی از تشابهات موارد ذکر شده با فرد مورد نظرتان هرگز به وی برچسب نزنید و به سایکوپتی متهم نکنید. کتاب را تا آخر بخوانید، آگاهی خود را بالا ببرید و اگر مشکوک هستید که فرد زندگی شما سایکوپت هست یا نه با یک متخصص تماس بگیرید. 

با تشکر

دکتر زهره نوری

znourii@yahoo.com

فهرست مطالب کتاب:

بخش اول

سایکوپت کیست؟ سایکوپتی چیست؟

ساختار مغزی سایکوپت و تفاوت آن بامغز افراد عادی

سایکوپتی به عنوان یک اختلال شخصیت 

بخش دوم

ویژگیهای سایکوپت ها در روابط 

جذابیت ظاهری ساختگی، خودنما و بازیگر

خودشیفتگی بیمارگونه 

دروغ‌گویی

کنترل‌گری 

شخصیت بی‌ثباتزندگی بی‌هدف

بهره‌کشی از دیگران با دستکاری ذهن آنها (Manipulation)

لطمه زدن به‌سلامت روانی دیگران با قصد و نیت قبلی (Gaslighting)

وقاحت

عدم همدلی  و درک احساسات فرد مقابل

نیاز به هیجان 

خشم‌های انفجاری

خیانت در روابط عاطفی

حسادت

پرحرفی

سابقه بزهکاری در کودکی و فرار از خانه

تجاوزگری و عدم وجود بازدارنده‌های اخلاقی

زن ستیزی

سایکوپت در ارتباطات عاطفی

بخش سوم

راههای شناسایی سایکوپت

خوبی بیش از حد

روابط قبلی 

جلب توجه

محتوای کلام

محتوای اهداف

محتوای خاطرات گذشته

شغل یا مشاغل فعلی و قبلی

سرگرمی‌های غیر معمول

قربانی

عدم ابراز احساسات متناسب با موقعیت

رفتارهای تکانشی 

دوران کودکی

آیا  خود من یک سایکوپت هستم؟

بخش چهارم

شناسایی پیش‌بینی کنندههای سایکوپتی در دوره کودکی

بی‌رحمی نسبت به حیوانات

میل به آتش‌افروزی

شب‌ادراری

قانون‌شکنی

دروغگویی کودکی

قلدری با همسلان

عدم حساسیت و ترس

کودکان ناسازگار و دشوار

اختلال نقص توجه/ بیش فعالی

بخش پنجم

مقابله با سایکوپتها

چه کسانی جذب سایکوپتها میشوند؟ 

چرا روابط با سایکوپتها طولانی میشود؟

آیا سایکوپتها تغییر میکنند؟

با سایکوپت‌ها چگونه باید مقابله کرد؟