اعتماد به نفس

اعتماد به نفس(confidence) یعنی دیدن خود به عنوان فردی توانا باکفایت دوست داشتنی و منحصر به فرد با توجه به در نظر گرفتن تفاوتهای فردی.به تعبیر دیگر اعتماد به نفس یعنی آن احساس و شناختی که از توانایی ها و محدودیت های درونی و بیرونی خود دارید. شکل گیری اعتماد به نفس در دوران کودکی با حمایت والدین از فرزندانشان به طور موثر شکل می گیرد.

ویژگی افراد دارای اعتماد به نفس

افراد دارای اعتماد به نفس ابتکارات واقع گرایانه دارند حتی وقتی که بعضی از انتظاراتشان برآورده نمی شود دیدگاه مثبتشان را حفظ می کنند و خودشان را قبول دارند. افراد با اعتماد به نفس ریسک رد شدن از طرف دیگران را قبول می کنند به خاطر اینکه به تواناییهای خود اعتماد دارند.

ویژگی افراد فاقد اعتماد به نفس

این افراد به تایید دیگران نیاز دارند . آنها از ریسک کردن اجتناب می کنند به این دلیل که از شکست می ترسند . انتظار موفقیت در کارها را از خود ندارند و خود را دست کم میگیرند. و اگر به دلیل موفقیت تحسین شوند آن را کوچک تلقی می کنند.

 تعریف عزت نفس

عزت نفس (self esteem ) احساس ارزشمندی درونی و احترام گذاشتن به خویشتن / ارتباط صادقانه باخود و حقیقت گویی و توانایی در دوست داشتن و عشق ورزیدن به همه و بالاخره داشتن تصویر ذهنی خوب از خود و سازگاری با جهان هستی. در کل امنیت معنوی و تفاهم با آنچه که هستیم یعنی داشتن عزت نفس. قضاوت ها و ارزیابی هایی که کودک در طی فرآیند رشد از خود به عمل می آورد و در تعامل با محیط و اطرافیان تثبیت میگردد در نهایت منجر به پدیداری عزت نفس در او می شود. در افراد فاقد عزت نفس هراس و ترس از واقعیت در فرد وجود دارد.

ترس از:افشا شدن/ فرو ریختن تظاهرها و وانمودها /ناکامی و تحقیر شدن…..

تفاوت میان اعتماد به نفس و عزت نفس

اعتماد به نفس و عزت نفس با یکدیگر مرتبط هستند اما دقیقا شبیه به هم نیستند .اعتماد به نفس بسیار محدودتر از عزت نفس است. اما به طور کلی اعتماد به نفس به عقیده یک فرد نسبت به توانایی ها و استعدادهایش مربوط است. اما عزت نفس به معنای داشتن احساس ارزشمندی و کارایی در مورد خود است.

راهکارهایی برای بالا بردن اعتماد به نفس

1-گذشته را بپذیرید و آینده را دگرگون کنید.

2-درباره اهدافتان با خود گفت و گو کنید.

3-تصمیم گرفتن را تمرین کنید.

4-نتایجی را که می خواهید مجسم کنید.

5-در برخی زمینه ها متخصص شوید

راهکارهایی برای بالا بردن عزت نفس

1-خودتان را تحقیر و سرزنش نکنید.

2-پاداش دادن به خود را آغاز کنید.

3-از جسم خود مواظبت کنید .

4-به احساسات خود احترام بگذارید.

5-از مقایسه کردن بپرهیزید.

6-برای هرچه می خواهید و نیاز دارید کلمه “من ” را به کار ببرید.

ویژگی افراد دارای عزت نفس بالا و پایین چیست؟

– فردی که از عزت نفس بالایی برخوردار است، خودش را به گونه ای مثبت ارزیابی می کند و برخورد مناسبی به نظریات مثبت خود و دیگران دارد.

– افراد دارای عزت نفس بالا اشتباهات خود را واقع بینانه می پذیرند و برای اصلاح اشتباهات خود تلاش می کنند.

– همدردی و همدلی در اشخاص دارای عزت نفس بالا فراوان وجود دارد.

– افراد دارای عزت نفس بالا برای خویشتن ارزش قائلند.

– این دسته از افراد معتقدندکه بر جنبه های مختلف زندگی خود کنترل دارند و می توانند به آنچه علاقه و آرزو دارند، دست یابند.

چگونه می توان عزت نفس خود را افزایش داد؟

 – از انتقاد دائم به خود بپرهیزید.

– با خودتان به عنوان فردی ارزشمند رفتار کنید.

– از دیگران یاری بخواهید.

– خود برچسب نزنید.

اعتماد به نفس یکی از اولین لازمه‌های موفقیت است،افراد موفق اغلب اعتماد به نفس بالایی دارند.افراد با اعتماد به نفس بالا به‌راحتی به بیان خواسته‌های خود می‌پردازند و در کارهای خود و روابط خود موفق‌تر هستند.اغلب افراد برای رسیدن به موقعیت دلخواه خود و موفقیت فقط به کمی اعتماد به نفس نیاز دارند.

اعتماد به نفس یک جور طرز فکر مثبت راجع به خودتان و توانایی‌هایتان است و درست همان موقعی که همه چیز به‌ هم می‌ریزد، می‌تواند به فریادتان برسد و به شما کمک کند تا در برابر مشکلات‌تان قوی باشید. بزرگ‌ترین و موفق‌ترین آدم‌هایی که می‌شناسیم هم گاهی اوقات دچار کمبود اعتماد به نفس می‌شوند. برای تقویت اعتماد به نفس، مثل هر توانایی و مهارت دیگری باید تمرین داشته باشید تا بتوانید آن را مدیریت کنید، اما وقتی بتوانید خودتان افسار را به دست بگیرید، پیشرفت می‌کنید و زندگی‌تان از این رو به آن رو می‌شود